OPTYMALIZACJA PODATKOWA
Pod pojęciem optymalizacji podatkowej ukrywa się cienka granica pomiędzy optymalizacją, a obejściem prawa podatkowego. Należy tak postępować, aby zgodnie z prawem podatkowym otrzymywać jak najlepszy efekt w postaci korzyści podatkowych. Opierając się o prawo podatkowe i przepisy regulujące działalność gospodarczą można w odpowiedni sposób ciąć koszty i podatki.
Można zmniejszyć kwotę podatków, jednak należy to zrobić umiejętnie, gdyż możemy narazić się na niepotrzebne negatywne skutki prawne. Jeśli chcemy skorzystać z optymalizacji podatkowej, to trzeba powierzyć się doradztwu podatkowemu. Niektóre branże pozwalają przedsiębiorcy samemu decydować o wysokości płaconych podatków.
Jak zoptymalizować podatki?
Najbardziej popularnym pomysłem zoptymalizowania podatków jest wybór właściwej metody amortyzacyjnej, okresu rozliczeniowego, roku podatkowego lub sposobu wpłacania zaliczek. W kwestii amortyzacji należy przeanalizować wszystkie jej metody i wybrać tę najkorzystniejszą dla naszej firmy.
Kolejnym sposobem jest niejasne pojęcie norm stymulacyjnych. Dzięki temu, że my płacimy podatki, gospodarka może się rozwijać. Motywacją do płacenia podatków są ulgi podatkowe. Państwo poprzez to pobudza PKB i konsumpcję w wybranych gałęziach gospodarki.
Czy optymalizacja podatkowa jest zgodna z prawem? Prawdą jest, że optymalizacja podatkowa zmniejsza wpływy pieniędzy do budżetu państwa, dlatego też podatnikom stosującym optymalizację podatkową zarzuca się obejście prawa podatkowego.
Optymalizacja podatkowa pozwala wybrać między obowiązkiem podatkowym, a osiągnięciem stanu niższego opodatkowania w stosunku do oczekiwanego przez ustawodawce. Jednak to, że optymalizacja podatkowa łamie prawo i jest nielegalna to błędne pojęcie.