• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Kategorie postów

  • podatki (149)

Strony

  • Strona główna

Kategoria

Podatki, strona 18


< 1 2 ... 17 18 19 20 21 ... 29 30 >

COŚ WIĘCEJ O NOWYCH PODATKACH!

Rząd planuje wprowadzić nowe podatki → http://prawo-podatkowe.blogi.pl/comments/rzad-chce-zasilic-budzet-panstwa-nowymi-podatkami

Nowe podatki, czyli nowe koszty, nowe obciążenia, które w znacznym stopniu skupią się na polskich firmach. Dodatkowe koszty dla przedsiębiorstw mogą spowodować, że nie będą one chciały inwestować. Może to znacznie zaszkodzić w obszarze energetyki. Warto więc, by rząd zastanowił się jeszcze nad ostateczną wersją wprowadzanych podatków.

 

WYDOBYCIE GAZU I ROPY

Wysokie opodatkowanie tych działalności w dużej mierze uderzy w trzy spółki:

 

* PGNiG

* KGHM

* Orlen

Duże obciążenia podatkowe zmniejszą ich chęć do inwestowania.

 

Wysokie opodatkowania działalności związanej z wydobyciem gazu i ropy

Obciążenie w tej kwestii będzie dotyczyć zysku, przychodu, a także kosztów wydobycia → nawet do 40 procent całkowitego podatku.

 

PODATEK WĘGLOWODOROWY

Całkowicie nowością na rynku podatkowym będzie podatek węglowodorowy, który ma być pobierany od 2020 roku. Jego stawka ma być w przedziale od 0-25 procent.

To jaka będzie wysokość stawki ma zależeć od relacji przychodów do wydatków.

 

MIEDŹ, SREBRO, GAZ ZIEMNY, ROPA NAFTOWA – opodatkowane!

Wysokość podatku  zależeć będzie od rodzaju złoża.

Gaz konwencjonalny → 3 % wartości wydobytego surowca

Gaz łupkowy → 1,5 %

Ropa naftowa konwencjonalna i z łupków → 6% i 3%

 

Prawdą jest, że te podatki zwiększą znacznie budżet państwa. Jednak trzeba pamiętać o tym, że obciążenie działalności wydobywczej nie zachęca przedsiębiorców do poszukiwania i wydobycia gazu i ropy.

A to może przynieść znacznie odwrotny skutek, który spowoduje zmniejszenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.  

 

21 maja 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatki   nowe podatki  

OPP w zmianach podatkowych!

Podjęte już zostały działania mające na celu wprowadzenie zmian, poprzez które zeznanie podatkowe było by w pełni wypełniane przez urzędnika.

 

Jak to miałoby wyglądać? Dowiedz się więcej.

 

Teraz zajmijmy się pojęciem 1% podatku w tej sytuacji. Kontrowersje budzi tutaj fakt, że jeżeli deklaracje podatkowe ma wypełniać urzędnik, to pole z 1 procentem podatku na OPP może zostać pominięte.

 

Nie budziło by to takiego sprzeciwu, ale z danych wynika, że OPP w 2013 roku otrzymały około 480 mln zł, a kwota może w tym roku znacznie wzrosnąć.

Szkoda byłoby, gdyby te pieniądze przepadły i nie zostały przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego. Byłaby to wielka strata, bo przecież te pieniądze pomagają potrzebującym.

Podatnika to nic nie kosztuje, a pomoc jest tak wielka.

 

Sytuacje ratuje tutaj fakt, że podatnik będzie miał wgląd do wypełnionej deklaracji i możliwość poprawek.

Pit będzie wysłany dopiero po zatwierdzeniu przez podatnika wypełnionego zeznania podatkowego.

20 maja 2014   Dodaj komentarz
podatki   podatek   podatki   opp  

ULGA PODATKOWA

Prawo podatkowe umożliwia podatnikom skorzystanie z określonych zwolnień, odliczeń, obniżek lub zmniejszeń, które obniżają podstawę opodatkowania lub wysokość podatku.

 

RODZAJE

I → ulgi uwzględniające poniesione przez podatnika koszty, które poniósł uzyskując dochód

II → ulgi stanowiące zwrot kosztów związanych z egzystencją podatnika

III → ulgi o charakterze rodzinnym

IV → ulgi o charakterze stymulacyjnym, np. ulga inwestycyjna, ulga dla firm

V → ulgi mające charakter zabiegu technicznego

 

Ulgi podatkowe w Polsce

Nasze prawo przewiduje także ulgi podatkowe przy podatku dochodowym od osób fizycznych:

* odliczenie od uzyskanego dochodu (np. składki na ubezpieczenie społeczne);

* odliczenie od podatku (np. składki na ubezpieczenie zdrowotne);

* zastosowanie niższych stawek podatkowych.

 

15 maja 2014   Dodaj komentarz
podatki   ulgi podatkowe   podatnik   zniżki podatkowe  

CYFRYZACJA W URZĘDACH SKARBOWYCH

Internet dotknął swoim działaniem także Urzędy Skarbowe, które już od 11 maja mogą kontaktować się z podatnikami online. W zakres elektronicznego działania wchodzić będą przesyłanie decyzji, postanowień, interpretacji, a także wezwania do złożenia zeznań lub wyjaśnień. Podatnik oczywiście musi wyrazić na to wszystko zgodę, więc bez obaw, że wszystko będzie robione bez naszej wiedzy.

 

KORZYŚCI DLA PODATNIKÓW

Te zmiany wnoszą także znaczne ułatwienia w życie podatników, którzy już mogą składać dokumenty (wyjaśnienia itp.) w formie elektronicznej oraz ma on możliwość ustanowienia pełnomocnika reprezentującego go przed organem podatkowym.

 

To czysta teoria, a jaka praktyka?

US przesyła na wskazany adres poczty elektronicznej powiadomienie do podatnika, że może on pobrać pismo w formie dokumentu elektronicznego. W przypadku żadnego sygnału odbioru ze strony podatnika, zostanie ono wysłane po raz drugi. Jeżeli minie 14 dni od dnia pierwszego zawiadomienia, to doręczenie pisma będzie uznane za dokonane.

 

Nie potwierdzenie przez podatnika odebrania e-pisma skutkuje wysłaniem przez US tego samego dokumentu, tym razem w formie tradycyjnej.

 

To rozwiązanie, ten pomysł ma swoje dobre i złe strony. Do zalet na pewno możemy zaliczyć większa skuteczność, szybkość i oszczędność.

 

Jednak wadą jest tutaj z pewnością to, że w przypadku błędu programu, który zaszeregował wiadomość od US do np. spamu, to podatnik musi przygotować się na spore konsekwencje na poziomie nieodebrania poczty awizowanego listu poleconego.

 

Ta nowość zmusza nas więc do częstszego sprawdzania naszej poczty elektronicznej.

13 maja 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatki   zmiany w podatkach  

Przemyślenia podatkowe

CZY PODATKI SĄ POTRZEBNE?

Często w naszych głowach pojawiają się pytania „Po co nam podatki?”, „Dlaczego musimy płacić podatki?”. Prawdą jest, że płacenie podatków jest dużym obciążeniem dla nas. Znacznie zmniejszają nasz budżet, a zasilają budżet państwa.

 

Na co dzień nie zauważamy korzyści wynikających z opłacania przez nas podatków. Może nie przywiązujemy do tego zbyt dużej wagi. Za duży nacisk kładziemy na narzekanie dotyczące za dużej stawki podatkowej.

 

Trzeba jednaj spojrzeć prawdzie w oczy. Nie oszukujmy się. Państwo bez podatków nie funkcjonowałoby należycie. Podatki są podstawową metodą zasilania budżetu państwa. To one pozwalają na rozwój edukacji, szpitali, dróg. Nie zaprzeczam, że nasze podatki mogłyby być lepiej wykorzystywane. 

 

Mimo tego, że rząd stara się jak najlepiej, najefektywniej zarządzać finansami naszego kraju, to deficytu budżetowego ciężko nie zauważyć. Rząd planuje obniżenie deficytu do 3 proc. PKB w 2015 roku. Może to da szanse na wyjście Polski z tak nieciekawej sytuacji.

 

Życie bez podatków byłoby cudowne! Czy aby na pewno? Byłoby to życie bez podstawowych świadczeń, nasz kraj nie miałby szans na rozwój. To byłaby piękna Polska? Wątpię. Podatki są potrzebne bez wątpienia. Miejmy tylko nadzieję, że stawka podatkowa nie wzrośnie.

 

Pocieszeniem jest fakt, że w 2016 roku stawka VAT może zostać obniżona. To są tylko plany, które nie wiadomo czy wejdą w życie.  

 

07 maja 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatki   opodatkowanie  
< 1 2 ... 17 18 19 20 21 ... 29 30 >
Prawo-podatkowe | Blogi