• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Kategorie postów

  • podatki (149)

Strony

  • Strona główna

Kategoria

Podatki, strona 17


< 1 2 ... 16 17 18 19 20 ... 29 30 >

LISTY OSTRZEGAWCZE W SYSTEMIE PODATKOWYM

Ministerstwo Finansów dąży do tego, aby oszustw podatkowych było jak najmniej. Z tego właśnie powodu ciągle słyszymy o zmianach, o nowelizacjach ustaw, o ulepszeniu poboru podatków. Obecną nowością w prawie podatkowym mają być „listy ostrzegawcze”. Co to takiego?

 

List ostrzegawczy ma ograniczyć oszustwa podatkowe VAT, czyli ustabilizować wpływy do budżetu państwa.

 

List ostrzegawczy ma opisywać najbardziej charakterystyczne oszustwa podatkowe. Ma on zawierać pouczenie o konieczności dołożenia należytej staranności, jak również podjęcia przez podatników wszelkich możliwych środków ostrożności, przy doborze dostawcy, w celu uniknięci posądzenia o zamierzone uczestniczenie w przestępstwie VAT.

Skutkiem niepodporządkowania się do zaleceń ww. listu ma być odpowiedzialność w postaci utraty praw do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie towaru od nieuczciwego podatnika.

 

 Listy ostrzegawcze byłyby przygotowywane przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, w oparciu o wyniki postępowań kontrolnych i działań analitycznych prowadzonych przez służby skarbowe, jak również w oparciu o sygnały o nadużyciach VAT przekazywane przez organizacje zrzeszające przedsiębiorców z określonej branży, a następnie publikowane przez właściwych Ministrów.


Odbiorcami „listu ostrzegawczego” będą podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT, działające w branży określonej w „komunikacie ostrzegawczym”.  

05 czerwca 2014   Dodaj komentarz
podatki   podatki   system podatkowy  

FISKALIZM W POLSCE

Czym tak właściwie jest fiskalizm? To polityka państwa zmierzająca do osiągnięcia jak największych wpływów do budżetu państwa poprzez nakładanie coraz to nowych obciążeń na podatników.

 

System podatkowy polega na zrównoważeniu dwóch przeciwstawnych interesów:

* nakładanie na podatników jak najmniejszych obciążeń podatkowych

* osiągnięcie jak największych wpływów od Skarbu Państwa

 

 

Działania rządu w tym obszarze polegają na zrównoważeniu tych wartości tak, aby podatki nie zmniejszały konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz zdolności gospodarstw domowych do oszczędzania.

Skutkiem zbyt dużego fiskalizmu jest zmniejszenie wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie – mniejsze wpływy do budżetu państwa.

 

NA OBCIĄŻENIA PODATKOWE WPŁYWAJĄ: 

* bezpośrednia wartość podatku rozliczanego stanowiąca podstawę kwoty wpływającej do budżetu,

* obciążenie płatników kosztami naliczania oraz ewidencjonowania podatku,

* koszty własne administracji publicznej związane z obsługą wpływów podatkowych

 

DO POMIARU STOPNIA FISKALIZMU POTRZEBA:

* liczby obciążeń podatkowych,

* ilości czasu poświęcona przez podatników na wypełnianie zobowiązań podatkowych,

* wysokości stawek podatkowych,

* poziomu obciążeń fiskalnych w stosunku do PKB,

 * zakresu ingerencji systemu finansów publicznych w PKB,

* stopnia pokrycia wydatków publicznych dochodami publicznymi,

* zakresu występowania szarej strefy w gospodarce.

04 czerwca 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatki   zaległości podatkowe  

NIE PŁACISZ PODATKU? SPRAWDŹ CO MOŻE SIĘ...

Każdy wie, że trzeba regulować zobowiązania, żeby nie przyciągnąć do siebie kar za nie wywiązywanie się z obowiązków. Większość z nas stosuje się do tych reguł, jednak zdarzają się też tacy, którzy zapominają o płaceniu podatków w terminie lub ogólnie o płaceniu podatków.Warto więc przypomnieć co może się stać, jeżeli podatnik nie zapłaci podatku.

 

Fiskus nie da za wygraną i będzie chciał odzyskać swoje pieniądze. To jest pewne. W tym celu posłuży się wynagrodzeniem podatnika.

Jeżeli otrzymujesz pensję od pracodawcy, to pamiętaj o regulowaniu zobowiązań,aby nie wyrządzić sobie sporej szkody. Jakiej?

Jeżeli US stwierdzi u Ciebie zaległości podatkowe, to będzie zobowiązany do wszczęcia egzekucji zaległej kwoty. Oczywiście wszystko poprzedzone jest upomnieniem. Brak odzewu ze strony podatnika skutkuje potrąceniem danej kwoty z jego wynagrodzenia netto pomniejszonego o wartość składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy.


Małym pocieszeniem dla „zapominalskich podatników” jest to, że US nie może zabrać całej pensji. Wartość wyegzekwowanej kwoty nie może być większa niż połowa wynagrodzenia netto.

 

Egzekucji podatkowej nie można dokonać na minimalnym wynagrodzeniu za pracę pomniejszonemu o składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy( rok 2014-1680 zł brutto).

 

Urząd Skarbowy ma prawo zgłosić się do pracodawcy dłużnika, aby ten przekazał odpowiednią kwotę na rachunek bankowy US.  

zaległości podatkowe

29 maja 2014   Dodaj komentarz
podatki   podatki   zaległości podatkowe  

Zmiany w podatkach - podatek leśny, rolny...

Nowa stawka podatkowa, nowe odliczenie VAT, pełne odliczenie, zobowiązania podatkowe.... rząd obrał sobie za cel wprowadzenie „kilku” podatkowych zmian. Niestety tych zmian nie ma końca i ciągle głośno jest o nowościach w przepisach podatkowych.

 

Omawiane tutaj zmiany mają dotyczyć:

Podatku rolnego,

Podatku leśnego,

Podatku od nieruchomości.

O co chodzi w kolejnych zmianach?

Wydaje mi się, że tym razem znacznie ułatwiają one życie podatników.

Zmiana numer 1 → jeżeli należna kwota podatków nie przekracza łącznej kwoty 100 zł, to płatności będzie dokonywało się jednorazowo. Ma to zmniejszyć koszty poboru podatków.

 

Zmiana numer 2 → Jeżeli należna suma nie będzie większa od kosztów doręczenia przesyłki poleconej, to podatnik nie będzie miał obowiązku regulowania tej opłaty.

 

Przewidywany termin wejścia zmian to 1 stycznia 2015 roku.  

28 maja 2014   Dodaj komentarz
podatki   zmiany podatkowe   nowe podatki  

SPŁATA ZOBOWIĄZAŃ POD KONTROLĄ!

Już od stycznia 2016 roku ma zostać uruchomiony Centralny Rejestr Dłużników, który zawierać będzie informacje o osobach i firmach zalegających z płatnościami.

 

Rejestr Dłużników głównie zostanie uruchomiony w celu sprawowania kontroli nad opłatą ceł, należności ZUS, PFRON, grzywien i mandatów.

 

Celem zmian jest udostępnienie wierzycielom platformy technicznej, w której będą mieli możliwość zamieszczania danych dłużników.


Co potrzebne, aby znaleźć dłużnika?

nazwa firmy

numer PESEL

numer NIP

 

Centralny Rejestr Dłużników ma także przyczynić się do zmniejszenia deficytu budżetowego poprzez zmobilizowanie dłużników do regulowania zobowiązań.  

centralny rejestr dłużników

27 maja 2014   Dodaj komentarz
podatki   zobowiązania podatkowe   podatnicy  
< 1 2 ... 16 17 18 19 20 ... 29 30 >
Prawo-podatkowe | Blogi