• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Kategorie postów

  • podatki (149)

Strony

  • Strona główna

Kategoria

Podatki, strona 11


< 1 2 ... 10 11 12 13 14 ... 29 30 >

Sprawdź jakie branże FISKUS bierze pod...

O zmianach w prawie podatkowym było głośno. Większość z nich została już wprowadzona, jednak znaczna ich część zacznie obowiązywać od stycznia 2015 roku. Warto więc dobrze przygotować się do tych zmian, aby nie zacząć nowego roku od zaległości podatkowych.

 

Fiskus na celownik weźmie obszary działalności, które zostały przydzielone do branż o najwyższej wartości ryzyka:

doradztwo i inne usługi niematerialne,

produkcja materiałów budowlanych i usługi budowlane,

działalność agentów sprzedaży towarów,

transport i logistyka,

e-handel i usługi informatyczne,

handel elektroniką,

handel hurtowy,

nieruchomości,

produkcja i obrót metalami i produktami metalowymi,

paliwa,

recykling,

motoryzacja.

 

Administracja podatkowa stwierdziła, że największe pole do oszustw mają przedsiębiorcy z związku z opłacaniem podatku VAT. Z tego powodu Fiskus uważnie przypatrzy się temu podatkowi w ww. obszarach działalności.  

 

Nie wpadaj w kłopoty podatkowe bezmyślnie! Skontaktuj się z naszymi specjalistami i zapomnij o problemach podatkowych! 

22 grudnia 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatki  

RADA PODATKOWA

Rada Podatkowa składa się w 25 ekspertów, których zadaniem jest opiniowanie propozycji resortu finansów w zakresie zmian w prawie podatkowym.

 

Głównym celem, który przyświecał podczas podejmowania decyzji o powołaniu Rady Podatkowej, było to, aby prawo podatkowe stało się mniej skomplikowane dla podatników.

 

Eksperci wchodzący w skład Rady Podatkowej powinni posiadać umiejętność przewidywania. Chodzi tutaj głównie o to, aby wiedzieli co się stanie, gdy dany przepis podatkowy zostanie zmieniony.

Krótko mówiąc „jak najwięcej korzyści, jak najmniej skutków ubocznych”.

 

Powołane zostaną 4 zespoły, których zadaniem będzie rozwiązywanie problemów dotyczących:

 

Po pierwsze: podatków pośrednich.

Po drugie: podatków bezpośrednich.

Po trzecie: podatków lokalnych.

Po czwarte: administracji podatkowej.

 

Czy Rada Podatkowa podoła wszystkim obowiązkom? Czy uda jej się zrealizować zamierzone cele? Czy przyczyni się do efektywniejszego poboru podatków? Czy sprawi, aby podatki stały się mniej skomplikowane dla podatników?

O tym przekonamy się już niebawem.  

 

prawo podatkowe

16 grudnia 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatek   podatki  

Kontrola podatkowa a kontrola skarbowa –...

W każdej firmie istnieje ryzyko przeprowadzania w niej kontroli z różnych urzędów. Najczęściej kontrolowane są jednak sprawy związane ze zobowiązaniami podatkowymi, gdyż to one zasilają głównie budżet państwa i warto, aby ich opłacanie było dopilnowane.

 

Przedsiębiorcy wiedzą, że istnieje coś takiego jak kontrola podatkowa czy też kontrola skarbowa, jednak wielu z nich nie ma pojęcia o tym, że to dwie odrębne kontrole.


KONTROLA PODATKOWA 

Głównym celem tej kontroli jest wyszukanie u przedsiębiorców niezgłoszonego dochodu lub kosztów nielegalnie odliczonych od przychodu u podmiotów podejrzewanych o uchylanie się od zobowiązań podatkowych.

 

Kto ją przeprowadza?

* naczelnicy urzędów skarbowych w zakresie CIT, PIT, VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn

* naczelnicy urzędów celnych w zakresie podatku akcyzowego

* wójt, burmistrz, starosta, marszałek województwa w zakresie podatku od nieruchomości, podatek od środków transportowych, podatku leśnego, opłat lokalnych

 


KONTROLA SKARBOWA

Podejmowana jest przez organy kontroli skarbowej na zasadach określonych w ustawie.


Kto ją przeprowadza?

* Minister Finansów

* Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej

* Dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej

 

Zadania:

zapewnienie wykonywania zobowiązań podatkowych, zapewnienie uiszczania należności stanowiących dochód budżetu państwa, badanie zgodności z prawem gospodarowania mieniem państwowym, przeciwdziałanie naruszaniu prawa w obrocie towarowym z zagranicą, przeciwdziałanie w zakresie wykorzystywania zajmowanego stanowiska dla osiągania korzyści majątkowej. 

 

Podsumowując:

Kontrola podatkowa i kontrola skarbowa mają na celu sprawdzenie podatników z wywiązywania się z obowiązków podatkowych.  

 

prawo podatkowe

09 grudnia 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatki  

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI ZLIKWIDOWANY!

Senat podjął działania mające na celu zniesienie obowiązku płacenia przez gminy podatku za mienie stanowiące jej własność. Zdecydowano, że kwestia zostanie rozważona w najbliższym czasie, więc konkretną decyzję zapewne poznamy niebawem.

 

Jak słusznie stwierdzono, płacenie podatku od nieruchomości przez gminy jest obowiązkiem, który niesie ze sobą ponoszenie kosztów administracyjnych związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. Tylko po co, skoro urzędy dążą do maksymalnego zmniejszenia ponoszonych kosztów.

Podatek ten zwiększa tylko, i tak już ogromną, biurokrację, co często powoduje zamieszanie i konieczność radzenia sobie z dodatkowymi kłopotami.

 

Zlikwidowanie podatku od nieruchomości płaconego przez gminy od ich własności znacznie usprawniłoby funkcjonowanie gmin.

 

O decyzji rządu w wyżej wymienionej sprawie dowiemy się już zapewne w 2015 roku. Miejmy jednak nadzieję, że rząd w głównej mierze weźmie pod uwagę lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie urzędów.

 

Który podatek: PIT czy CIT? 

02 grudnia 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatki  

MIJA TERMIN SKŁADANIA PIT-6/PIT-6L !

Wraz z 1 grudnia br. mija termin możliwości złożenia deklaracji w związku z prowadzoną działalności produkcji rolnej. Podatnicy muszą złożyć formularze do właściwych urzędów przydzielonych do ich miejsca zamieszkania.

 

Co należy podać w deklaracji:

rodzaj planowanej produkcji rolnej w roku 2015,

rozmiar wyżej wymienionej produkcji,

informacja o wysokości przewidywanego dochodu → tylko wtedy, gdy podatnik zdecydował się ma rozliczanie na podstawie PKPiR lub Ksiąg Rachunkowych.

 

Jak podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej może ustalić dochód?

Może to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze według norm szacunkowych, a po drugie na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów lub Ksiąg Rachunkowych.

 

Trzeba pamiętać, że sposób ustalania dochodu jest bardzo ważny, gdyż to on decyduje o tym, w jaki sposób zostanie wypełniona deklaracja PIT-6/PIT-6L:

* według norm szacunkowych → w części D deklaracji PIT-6/PIT-6L określa rodzaj produkcji, numer działu oraz planowany rozmiar produkcji oraz nie podaje w deklaracji PIT-6/PIT-6L wysokości przewidywanego przez niego dochodu ← ten obowiązek posiada podatnik rozliczający się na podstawie KPiR lub Ksiąg rachunkowych. 

 

prawo podatkowe

24 listopada 2014   Dodaj komentarz
podatki   prawo podatkowe   podatki  
< 1 2 ... 10 11 12 13 14 ... 29 30 >
Prawo-podatkowe | Blogi