Wybór formy opodatkowania
W roku 2014 osoby fizyczne mogą wybrać lub zmienić formę rozliczenia podatku od dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Wyróżniamy cztery formy opodatkowania:
skala podatkowa
podatek liniowy
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
karta podatkowa
Jednak forma opodatkowania osoby fizycznej nieco różni się od podatku podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej lub zmiany formy opodatkowania przez osoby prowadzące już firmę.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej – podatek
Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej muszą podjąć decyzję dotyczącą tego, z której formy opodatkowania będą skorzystać. Następnie powinni złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania lub wniosek o zastosowanie opodatkowania kartą podatkową już na etapie rejestracji działalności w CEIDG. Żądanie przyjęcia ww. oświadczenia lub wniosku jest tak jakby wnioskiem o wpis do ewidencji. Jednak ważne jest to, że zgłaszając wybór opłacania podatku w formie karty podatkowej, do wniosku CEIDG-1 trzeba dołączyć wniosek o zastosowanie tej formy – PIT 16.
Jeżeli podatnik nie skorzysta z formy opodatkowania jaką jest karta podatkowa, to wtedy może zgłosić wybór formy opodatkowania na zasadach ogólnych na przepisach podatkowych. Wybierając tą opcję podatnik musi złożyć oświadczenie/wniosek o zastosowanie wybranej formy, naczelnikowi urzędu skarbowego.
TERMIN:
nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu – w razie wyboru podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
przed rozpoczęciem działalności – w przypadku opodatkowania w formie karty podatkowej
Kontynuacja prowadzonej działalności
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą stosować się do zasady kontynuowania formy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Na początku roku podatkowego, podatnicy mogą zrezygnować z dotychczasowej formy opodatkowania podatkiem dochodowym niezależnie od tego, na jakich zasadach rozliczali ten podatek. Jednak, aby zmienić formę opodatkowania muszą pamiętać o obowiązku spełniania określonych warunków.